Söve ürünlerinin izolasyon özelliği

Bilindiği gibi söve ürünlerinin ana hammaddesi EPS Strafor (Expanded Polistiren Strafor) ya da XPS Strafor ürünleridir. Bu iki ürün arasında özellikle EPS ürünler teknik verilerin analizi ve analizden çıkan sonuçlara bakıldığında izolasyon özelliği çok yüksek seviyelerdedir ve buna artı olarak çevre dostu olması ,doğa ve insan sağlığına zararsız oluşu malzemeyi en çok tercih edilen izolasyon malzemesi haline getirmiştir. Dilerseniz malzemelerin izolasyon özelliği sağlayan teknik verilerini inceleyelim.

Sövenin hammaddesi olan Eps ( Expanded Polistiren Strafor) izolasyon amaçlı uygulanması.
Söve ürünlerinden, cephe kaplamaları başlığı altında incelenen Yalı Baskısı ve Fugalı Modelleri, kalınlıkları derz boşlukları en az 3 cm’nin altında olmamak koşuluyla uygulanmalıdır. Aksi halde genel et kalınlığı 3cm olan (piyasada 3’lük tabir edilen ürünlerin) ürünlerin derz boşlukları 2.5 cm ye düşer ve bu seviyedeki ürünlerden beklenen performans sağlanamaz. 3’lük tabir edilen söve ürünlerinden Fugalı ve Yalı Baskısı Modelleri dekoratif özelliklerinin yanı sıra dış cephedeki yüksek mukavemeti, kapalı gözeneklere sahip EPS’nin su geçirmez özelliği ve UV ışınlarına direk maruz kalmadığı sürece sonsuz ömürlü oluşu sebebiyle gerçek performanslı ısı izolasyonu sağlamaktadır. Bu ürünlerden maksimum performansı almak için en az 4 yada 5 cm’lik EPS Strafor üzerine çekilmiş minimum 2 mm et kalınlığındaki söve harcıyla kaplı ürünler tercih edilmelidir.
EPS ürünleri atmosterdeki hiçbir katmana zarar vermeyen doğa dostu yapısı ile daha çok tercih edilmektedir. Dış cephe kaplamalarında söve ürünlerinin izolasyon özelliklerini malzemelerin yoğunluğu belirlemektedir.