Söve Nedir?

Ham maddesi, doğaya hiçbir zararı olmayan, aksine gıda ambalaj sanayide, yemek ve meşrubat servislerine bile kullanılacak kadar güven veren EPS (beyaz köpük strafor) olan ve üzeri özel sıvayla kaplanarak dış cephe izolasyon ve dekorasyonunda kullanılan dış cephe kaplama ürünleridir. Söve ürünleri imalatı strafor bloklarının özel CNC makinelerinde istenilen modellerde kesilecek yapıldığı için sizin binanıza ve tarzınıza göre de özel üretim yapılabilir.

Nerelerde uygulanabilir?

Karasal iklimin hakim olduğu ve kar yağışının yoğun olduğu bölgelerde kullanılacak söve ürünlerimiz isteğe özel olarak 30 danside üründen de imal edilebilir böylece sövelerin izolasyon özelliğinden maksimum performans alınmış olur. Söve ürünleri istenilen ebatlarda istenilen formlarda şekillendirilebilir olduğundan dolayı muadilleri olarak görülen American Sidign ve diğer cephe kaplama ürünlerinden daha fonksiyonel ve uygulanabilirdir.

İzolasyon sağlar mı?

Bilindiği gibi söve ürünlerinin ana ham maddesi EPS Strafor (Expanded Polistiren Strafor) yada XPS Strafor ürünleridir. Bu iki ürün arasında özellikle EPS ürünler teknik verilerin analizi ve analizden çıkan sonuçlara bakıldığında izolasyon özelliği çok yüksek seviyelerdedir ve buna artı olarak çevre dostu olması, doğa ve insan sağlığına zararsız oluşu malzemeyi en çok tercih edilen izolasyon malzemesi haline getirmiştir.

EPS Nedir?

Sövenin ham maddesi, doğaya hiçbir zararı olmayan , gıda ambalaj sanayide ,yemek ve meşrubat servislerinde kullanılacak kadar güven veren doğa dostu EPS, (beyaz köpük strafor) granül halindeki Polistiren taneciklerin Pentan gaz aracılığıyla şişirilerek kaynatılmasıyla oluşur. Söve ürünlerinde kullanlan tüm Eps malzemenin %98 i hareketsiz havadan oluşur geri kalan kısım yani % 2 lik kısım polistiren hammaddedir.Söve ürünlerinin imalatındaki EPS ürünleri esnek yapısı ,darbelere karşı dayanıklılığı, sayesinde ambalaj sanayide koruma amaçlı ambalaj ürünü olarak da kullanılmaktadır.

XPS nedir?

XPS blokları daha önce “EPS nedir?” başlıklı paragrafımızda açıkladığımız gibi granül halindeki taneciklerin özel gazlar sayesinde enjeksiyon makineleri aracılığıyla şişirilerek yoğunluğu çok yüksek ses ve ısı izolasyon panelleri haline getirilen ürünlerdir. XPS blokları yoğun olarak panel board olarak tercih edilmekle birlikte inşaatlarda mantola malzemesi olarak tüketilmektedir.